Võistluse tegi eriti toredaks lastevõistlus, kus startijate arv ületas korraldajate kõiki ootusi. Stardipauku ootas põlvini vees seistes 18 indu täis last, emad–isad ja õed–vennad viimaseid õpetussõnu ning nõuandeid jagamas. Iga lapse taga seisis terve tiim!
Start, ja lapsed alustasid 75 meetri ujumist. Lapsi jälgis paadist valvas silm, kaldalt saatsid ergutushüüded. Peagi sumpas esimene laps (Ruslan Didenko) veest välja, pühkis suurema vee rätikuga maha ja hüppas ratta selga, kõik teised riburada järel.
Ruslani elu ratta– ja jooksurajal tegi kibedaks Haapsalu oma poiss Miko Sein (pildil), kes lõpuks ka võitis.
Pärast finišit olid lastel emotsioonid laes ja klaariti omavahel võistluse ajal ette tulnud tõuklemisi. Üks väike piiga teatas, et jäi viimaseks. Ega tema hääles seda nukrusenooti niipalju olnudki — kui, siis ainult pisut. Tüdruku tuju muutus hulga rõõmsamaks, kui seletasime ta emmega talle, et ta on meist, kaldalseisjaist, palju tublim olnud.
Lapsed olid pärast võistlust küll väsinud, kuid nende nägudel peegeldus elevus ja rahulolu. Selleks andis põhjust igale lapsele finišis pihku pistetud šokolaad ja limonaad.
Väike hingetõmbepaus ja siis hakkasid end starti sättima põhidistantsil osalejad, kel tuli ujuda 350 m, sõita rattaga 20 km ja joosta 4 km.
Pool tundi enne starti tõmbas tähelepanu üks paar, kes paistis olevat jalgrattamatkal. Kõrv tabas nende võõrkeelse omavahelise vestluse. Peagi sai selgeks, miks nad matkaratastega stardipaigas tiirutasid. Olles öö Haapsalus veetnud ja end hommikul ära sõitma asutanud, märkasid nad viigi ääres sebimist ja tulid vaatama. Aru saanud, et tulemas on triatlon, pöördus noormees korraldajate telki ning järgnes vestlus. Kas ma tohiksin ka osaleda? Ikka, vastas laua taga istuv neiu. Palju osalemine maksab? 15 eurot, teatas neiu naeratades. Nüüd oli noormehel uus mure. Kas kiivrit on laenutada? Leiab, teatas neiu abivalmilt. Noormehe järgmine küsimus andis alust juba arvata, et ta mõikab sellest alast rohkem. Kas maanteeratast ka laenata saab? Kahjuks ei, oli neiu nüüd sunnitud vastama. See ent ei vähendanud noormehe osalemissoovi. Tõstis oma rattalt kotid maha ja läks sooja tegema. Lõpuprotokollistki võis näha, et sport polnud talle võõras.
Silm leidis stardiprotokollist teisegi võõrapärase nime, tegemist näis olevat hispaanlasega. Nii et siis rahvusvaheline võistlus.
Võõrapäraste nimede kõrval püüdsid stardiprotokollis pilku klubide nimed nagu Mehed Marsilt, Püha Loomaaed, Mikitamäe Aironmään, Tartu Suusahullud. Nende kõrval olid kohalikud klubid: suusaklubi Sula, jalgrattaklubi Paralepa, spordiklubi Hado, Läänemaa Kergejõustikuklubi, Lääne Moto Klubi jt.
Põhidistantsi starti oli kogunenud ligi 80 osalejat. Tundusid olevat spordiga tihedamalt läbi käivad inimesed, aga oli ka huvilisi ja harrastajaid.
Kell 13 kõlas stardipauk. Hetkega kees vesi nagu podisev supikatel. Mõnekümne meetri pealt oli selge, et see ei ole mitte kõigil kõige tugevam ala.
Kui viimane alles esimese poi juurde jõudis, tuli liider Emeri Lepp juba veest reipal sammul välja. Ta oli kaasvõistlejad jätnud rohkem kui 10 sekundi kaugusele (Fotod Markus Sein).
Emeri läks 20 km sõitma ja oli sellega juba poole peal, kui Väike viik alles võistlejaid välja andis, üks rohkem kurnatud kui teine. Mõni tegi vahetusalas korraliku puhkepausi, enne kui ratta selga istus. Lõpuks oli kaldal vaid üksainus ratas, mille omanik pidas vees tõsist võitlust. Peagi pääsesid nemadki rattarajale.
Minutid läksid ja liider tuli. Ikka Emeri Lepp. Siis läks päris palju aega mööda, enne kui tuli Nikita Tserednitsenko. Mees Marsilt (Emeri Lepa klubi) oli oma edu kõvasti kasvatanud.
Järjest hakkas võistlejaid rattarajalt tulema, et minna viimasele katsumusele — 4 km jooksule. See kõik aga ei seganud enam kuidagi kolme esimest, kes peagi finišisse jõudsid. Esimesena ikka Emeri Lepp (aeg 52.55), teine Nikita Tserednitsenko (55.18) ja kolmas — üllatus, üllatus! — õrnema poole esindaja (kes rajal paljudele meestele ära tegi) Liis–Grete Arro (56.30).
Publiku egutavaid hüüdeid jätkus kõigile finišeerijaile, kes omaenda kommentaaride saatel (olgu see viimane kord!, ellu jäin!, ära ei uppunudki!, nüüd hakkan treenima!) puruväsinult liivale istus.
Nagu lastegi puhul, oli neilgi raske tundeid tagasi hoida. Üks seletas teisele, et sai vette hüpates kaks korda jalaga näkku. Basseinis ja triatlonil ujumine ongi kaks eri asja, seletas teine targalt.
Kedagi olevat ujumispüksid alt vedanud, st esimese poi juurde jõudis ta peaaegu püksata, taasriietamine võtnud oma aja.
Keegi märkis, et kui tema oli esimese poi juurde jõudnud, oli keegi selle külge klammerdunud ja teatanud, et vajab puhkust. Sellesarnaseid seiku jätkus nii ratta– kui ka jooksurajale.
Lõpuks oli ka viimane finišeerija kohal, lõpuprotokollil joon all, võistelnuil kõht sooja suppi täis, auhinnad jagatud. Siis selgus, et see üritus peab järgmisel aastal kordamisele tulema.
Haapsalu 6. triatloni tulemusi saab vaadata korraldaja — Paralepa Jalgrattaklubi kodulehelt — www.paralepa.ee
Legendi järgi tekkinud triatlon kolme sportlase (ujuja, jooksja, rattur) vaidlusest, kes neist on tugevaim sportlane. Pannud siis kolm ala kokku, võistelnud ja nii see triatlon tekkinudki.
TULEMUSED:
Mehed
Emeri Lepp (Mehed Marsilt) 52.55
Nikita Tserednitsenko (USPEX) 55.18
Joosep Loopere (TriSmile) 56.47
Naised
Liis–Grete Arro (Tabasalu Triatloniklubi) 56.47
Kaity–Marin Tiitmaa (21CC Triatloniklubi) 1.01.15
Anu–Liis Laar (Läänemaa) 1.11.07
Tüdrukud
Anette Triebstock 10.10
Anna–Maria Vjazemski 10.23
Lisete Ulla 10.25
Poisid
Miko Sein 8.59
Maksim Bondartšuk 9.05
Karel Kängsepp 9.10